Pokazuje: 1 - 4 of 4 WYNIKÓW
Aktualności Artykuły

Savasana – najtrudniejsza pozycja w w jodze

Dlaczego najtrudniejsza? W codziennym zabieganiu (praca, dom, rodzina, dzieci etc.) trudno znaleźć czas dla znajomych, a co dopiero dla siebie. Chwila wyrwana na przeglądanie mediów społecznościowych lub wizytę u kosmetyczki wydaje się być czasem relaksu. Dla ciała na pewno tak, ale czy również dla umysłu? Jesteśmy w tym relaksie aktywni intelektualnie – dostarczamy informacje z …

Aktualności Artykuły

Joga a układ oddechowy – cz. 2

Fizjologia oddychania: hipowentylacja i hiperwentylacja Hipowentylacja to stan niedoboru tlenu wskutek zatrzymania oddechu. Stan ten jest celem różnych ćwiczeń oddechowych hatha-jogi, zwiększających wydolność oddechową, zwłaszcza zaś techniki zwanej w jodze bhastrika pranyama, zaś w polskiej wersji językowej znanej jako miech, w której powietrze jest z dużą siłą wciągane do płuc i wypuszczane zeń jak w …

Aktualności Artykuły

Joga a układ oddechowy – cz. 1

Żeby opisać wpływ oddechu, a raczej sposobu, w jaki oddychamy, na wykonywane pozycje jogi i odwrotnie – wpływ jogi na rytm oddechu – musimy najpierw spróbować określić, czym jest oddychanie, jaka jest rola naszej woli w procesie oddychania, jaka jest budowa układu oddechowego człowieka, jaki jest związek układu oddechowego z somatycznym i autonomicznym układem nerwowym, …

Aktualności Artykuły

Jak szybko zrelaksować się dzięki jodze?

Stres to nasza codzienność Stres jest nieodzownym elementem naszej codzienności. Żyjemy szybko i w zasadzie większość czasu działamy na autopilocie, wykonując rutynowe czynności (spotkania służbowe, zadania zlecone przez przełożonych, opieka nad dziećmi) i nie zauważając, że bardzo często są one przyczyną stresu. Rozlana kawa przy porannej krzątaninie, niespodziewane spotkanie służbowe, zakorkowane ulice to sytuacje niezależne …